Milostivé léto 2022 - Průvodce, jak postupovat

Přišel čas, kdy se můžete zbavit z části svých dluhů. Od 1. září do 30. listopadu 2022, státem vyhlášená akce, tzv. „Milostivé léto“, kdy se dlužníci mohou zbavit exekučních poplatků, sankcí a úroků, o které byly původní dluhy navýšeny. 

Pokud máte nějaké dluhy a rádi byste se jich, co nejdříve zbavili, pak čtěte tento článek pozorně. V roce 2021, již proběhlo první oddlužovací milostivé léto, které pomohlo desetitisícům lidem s jejich zbytečně nafouknutými dluhy.

Jaké jsou podmínky Milostivého léta 2022?

Pokud nechcete propásnout Milostivé léto 2022, doporučujeme si pozorně projít podmínky. Tato akce, není vhodná pro všechny a také do ní nespadají všichni věřitelé či exekutoři.

Milostivé léto se vztahuje na EXEKUCE ZAHÁJENÉ PŘED 28.10.2021

Milostivé léto 2022 bylo již vyhlášeno a to od 1. září 2022 na 3 měsíce, a to do 30. listopadu 2022. Samozřejmě máte stále možnost své exekuce během této doby doplatit a to kdykoliv během této doby. Milostivé léto se vztahuje jen na exekuce, které byly zahájeny před 28. říjnem 2021.

Musí jít o fyzickou osobu, bez insolvence

Jednou z hlavních podmínek je, že dlužník musí být fyzická osoba, nikoliv právnická a nesmí u ni probíhat insolvenční řízení v neposlední řadě, musí být dlužníkovi exekuce vyřízeny soudním exekutorem.

V praxi to znamená, že do Milostivého léta 2022, nespadají dluhy, které mají v řešení správní a daňové exekuce, jsou využívány např. finančním úřadem nebo Českou správou sociálního zabezpečení.

Dále nejsou zahrnuty do této akce majetkové sankce nebo peněžité tresty, uložené v rámci trestního řízení, pro úmyslný trestný čin, pohledávky za výživné, za náhradu újmy způsobené na zdraví.

Věřitel musí být VEŘEJNOPRÁVNÍ SUBJEKT

Pokud chcete využít Milostivého léta, ke zbavení nějaké části ze svých dluhů, musí být dluh u věřitele z veřejnoprávního subjektu. Za veřejnoprávní subjekt je považován stát a územní samosprávný celek (kraj, obec). Dále to mohou být podniky a právnická osoba, ve které má stát nebo obec majetkovou účast.

Pár příkladů veřejnoprávních subjektů a nejčastějších typů pohledávek

 • ČEZ – Elektřina, plyn, atd…
 • Obec – Nájemné v městských bytech nebo platby za svoz odpadu
 • Česká televize, Český rozhlas – koncesionářské poplatky
 • Dopravní podnik – pokuty za jízdu načerno
 • Zdravotní pojišťovny (VZP, ČPZP, atd..) – neuhrazené pojištění

Aktualita: Ministerstvo financí navrhuje na rok 2023 daňové milostivé léto, které by začalo od července do konce října.

Ještě malá připomínka, například dluh za elektřinu vůči ČEZu půjde řešit, protože se jedná o podnik s majetkovou účastí státu. Avšak u jiného dodavatele, jako je například Innogy, to nepůjde, jelikož se jedná o soukromou společnost.

Své dluhy nikdy neodkládejte

Může se do Milostivého léta zapojit i JINÝ NEŽ VEŘEJNOPRÁVNÍ SUBJEKT?

Ano, bylo to možné v roce 2021, kdy byla tato akce vyhlášena poprvé. Například Moneta Money Bank udělala vstřícný krok dlužníkům. Vyhlásila Milostivé léto už v červnu s ukončením v srpnu, což však prodloužili až do listopadu. Níže se podívejte, jaké společnosti se dobrovolně přihlásili do Milostivého léta 2022.

Dobrovolně zapojené společnosti v roce 2022

Kdo se v roce 2021 do Milostivého léta přihlásil dobrovolně?

 • Air Bank
 • Komerční banka
 • Modrá pyramida
 • Česká spořitelna
 • Buřinka
 • Essox
 • Moneta Money Bank
 • Home Credit

Mnoho lidí, bohužel nesplňuje podmínky pro Milostivé léto nebo jejich dluhy jsou tak vysoké, že by úroky a poplatky byly z částky nezanedbatelné. V takových případech může pomoci oddlužení formou insolvence, se kterou vám rádi pomůžeme. Využijte konzultaci ZDARMA

Návod, jak postupovat při Milostivém létu 2022

 1. Potřebujete přehled o závazcích a kontakt na exekutory – Je nezbytně nutné, si zjistit, který exekutor je pověřen vedením příslušné exekuce (exekucí) a znát jeho kontaktní údaje. Připravte si také spisovou značku, značku, která je pro každou exekuci unikátní. Veškeré zmíněné informace je snadné zjistit a to po vyžádání výpisu exekuce, který si můžete obstarat téměř na všech poštách.
 2. Vyplňte žádost podle vzoru – Aby bylo možné využít Milostivé léto, musíte samozřejmě o tom informovat exekutora. Řádně vyplňte vzor, který naleznete ke STAŽENÍ ZDE. Nezapomeňte do dokumentu uvést spisovou značku exekuce, u které má být Milostivé léto aplikované.
 3. Vyplněný vzor odešlete včas – Jak již bylo několikrát zmíněno, akce Milostivé léto končí
 4. 11. 2022. Proto nezapomeňte odeslat dokument exekutorovi, či jinému věřiteli včas. Vždy odesílejte dokument doporučeně nebo případně přes datovou schránku, pokud ji máte.
 5. Vyčkejte na vyjádření – Exekutor by vám měl zaslat seznam jistin a platební údaje. I když jsou v Milostivém létě odpuštěny úroky, penále a smluvní pokuty, ale stále je nutné zaplatit nesplacenou jistinu vyčíslenou od exekutora, navíc ještě paušální náhradu nákladů exekuce ve výši 1815 Kč (1500 Kč v případě, že exekutor není plátcem DPH).

Nezapomeňte, že musíte jistinu a náklady uhradit včas!

Je nutné upozornit, pokud nedojde k úhradě částky za jistinu a náklady do 30. listopadu 2022, exekuce bude pokračovat bez jakýchkoliv změn. Budete tak muset uhradit celý dluh + penále, úroky a smluvní pokuty.

 • Do popisu platby pro příjemce uveďte:
  “Úhrada jistiny + náklady za Milostivé léto 2022”
 • Platbu je nutné odeslat tak, aby byla na účet soudního exekutora připsána nejpozději dne 30. listopadu 2022.

Nejčastější dotazy

Které exekuce, do Milostivého léta spadají?

Jedná se o exekuce, které byly zahájeny do 28. 10. 2021, vede je soudní exekutor a jedná se o veřejnoprávní subjekt, či neveřejný, ale přihlášený dobrovolně. Detailní informace naleznete výše.

Na jaké exekuce se Milostivé léto nevztahuje?

Milostivé léto lze využít pouze u VEŘEJNOPRÁVNÍ SUBJEKTŮ. Přesto se mohou zúčastnit Milostivého léta i soukromé subjekty, avšak dobrovolně. Jaké to jsou, se dozvíte výše v článku. 

Kdy začíná Milostivé léto 2022?

Milostivé léto II 2022 začíná od 1. září do 30. listopadu 2022.

Jak zažádat o Milostivé léto?

Musíte vypsat a odeslat vzor, který máte zde ke stažení. Jak postupovat, krok za krokem, popisujeme v článku výše.

Jak zjistím, že jsem v exekuci?

Kdysi se muselo chodit pro výpis exekucí na soud, dnes lze o něj požádat téměř na jakékoliv pobočce České pošty. V době psaní článku, stojí jednoduchý výpis exekucí na ČP 150 Kč a podrobný výpis 300 Kč.

Jak zjistím spisovou značku exekuce?

Spisovou značku naleznete v exekučním příkazu. Pokud exekuční příkaz nemáte, je možné spisovou značku zjistit lustrací v Centrální evidenci exekucí. Tu můžete provést buď online, nebo na kontaktních místech Czech POINTu.

Nejnovější komentáře

Žádné komentáře.