Vyhýbejte se předvánočním a krátkodobým půjčkám

V období Vánoc, čelí mnoho lidí výzvě, najít vhodné dárky pro své milované, což je v době rostoucích cen potravin a energií ještě náročnější. V reakci na to, se někteří obrací k možnosti krátkodobých půjček, což je při nižších příjmech docela riskantní rozhodnutí.

S blížícími se svátky, je možné všude kolem sebe vnímat spoustu reklam, nabízející rychlé a krátkodobé půjčky, které nalákají mnoho lidí do hlubší finanční propasti. Právě proto je důležité, pečlivě zvážit všechny možnosti a vyhýbat se unáhleným rozhodnutím, která by mohla vést k zadlužení.

Jelikož se potýkáme s mnoha klienty žádající o insolvenci, kteří se dostali do finanční problémů právě kvůli zbytečným půjčkám na dárky, dovolené, atd.., rozhodli jsme se před vánoci na tento nešvar upozornit.

Víte, kdo může jít do insolvence aneb jak vyhlásit osobní bankrot?

Ostražitost před lichváři v předvánočním období je více než na místě

Během adventu, se lichváři často zaměřují na nabídky různých úvěrů, což činí nákup vánočních dárků na úvěr značně rizikovým rozhodnutím. Úvěrové společnosti lákají zákazníky na „výhodné půjčky bez záruky a ihned“ s lákavými hesly jako „Užijte si bohaté Vánoce bez starostí“. Bohužel ve výsledku takovéto reklamy mohou vést k neopodstatněnému zadlužení a možným dluhovým pastím i pozdějším starostem.

Před uzavřením půjčky, by si měl vždy žadatel promyslet, zda je půjčka skutečně opodstatněná a nutná, ale i to, kde a jak peníze získá. V neposlední řadě je velmi důležité si pročíst smlouvu a spočítat si úroky, i to, zda žadatel bude schopen dodržovat podmínky a splátky po celou dobu.

Rozhodně nedoporučujeme přijímat nabídky na veřejnosti, v nákupních centrech, přes telefon či z inzerátů. Na rozdíl od hypotečních bank, tyto nebankovní společnosti často nekontrolují dostatečně bonitu klientů a jejich důsledky nahrává k jejich prospěchu. Pokud je úvěr nezbytný, je vhodné obrátit se na renomovanou úvěrovou společnost, ideálně na banku, kde máte zřízený osobní účet.

Důkladná kontrola úvěrové smlouvy

Důkladná kontrola úvěrové smlouvy

Před podpisem úvěrové smlouvy je zásadní ji pečlivě pročíst. Ano, každý z nás ví, že je nutné si pročíst obchodní podmínky a smlouvy, ale přesto většina žadatelů to ve skutečnosti neudělá.

Taková smlouva by měla zahrnovat údaje o celkové částce úvěru, úrokové sazbě, RPSN (včetně metodiky výpočtu), počtu splátek, jejich frekvenci a celkové době splácení. Neměly by chybět informace o možnosti předčasného splacení úvěru a sankcích za prodlení se splácením.

Důvěřujte pouze tomu, co je jasně a srozumitelně uvedeno ve smlouvě. Ignorujte reklamy a vždy se vyhýbejte ústním dohodám. Před podpisem smlouvy si ji pečlivě přečtěte, včetně všech příloh, v případě nejasností se doptejte nebo si potřebné informace dohledejte. Nikdy nepodepisujte smlouvu pod časovým presem, emocí nebo jiným nátlakem.

TIP: Pokud se rozhodnete z jakýchkoliv důvodů pro nebankovní půjčku, doporučujeme si dohledat zkušenosti jiných klientů na internetu. Mnohdy se dozvíte informace, které můžete přehlédnout nebo vám je při podpisu „ZAPOMENOU“ zmínit. V případě, že zkušenosti nedohledáte, vyhněte se takovéto úvěrové společnosti.

Půjčky na Vánoce či dovolenou představují finanční riziko

Půjčování peněz na vánoční dárky nebo letní dovolenou, často ilustruje, proč se zadlužení obvykle nevyplácí. Pokud je nutné si půjčit kvůli krátkodobému finančnímu deficitu, je doporučeno obrátit se na renomované bankovní instituce a důkladně se seznámit s jejich podmínkami.

Je důležité přesně zvážit, jak vysoké splátky si lze dovolit a jaké úrokové sazby a sankce mohou nastat při případném zpoždění splátek nebo nemožnosti splácet. Každý den zpoždění znamená navýšení nákladů díky úrokům. Nepředvídané situace jako karanténa, dlouhodobá nemoc nebo ztráta zaměstnání, mohou rychle způsobit finanční potíže, přitom půjčka šla na krátkodobou radost, kterou musíte splácet dlouhodobě.

Pokud si někdy budete půjčovat peníze, promyslete si, zda je skutečně nutné si úvěr zřizovat. Výdaje na nový IPhone, televizi, dárky a dovolenou, rozhodně nespadají do kategorie potřebných věcí. Ano, možná si chceme udělat radost, ale je zapotřebí si uvědomit, za jakou cenu.

Abyste v tom měli jasno, opodstatněná půjčka je například, když se vám pokazí pračka nebo lednička. Jsou to věci, které jsou poměrně nutné v domácnostech, především v rodinách.

Pozor na kreditní karty a kontokorenty, které mohou přinést vysoké náklady

Varování: Kreditní karty a kontokorenty mohou přinést vysoké náklady

Rozhodně byste si měli také dávat pozor na tzv. konto korenty, kdy mají lidé častokrát představu, že nic nemusí splácet. Přesto jakmile využijí kontokorent na svém běžném účtu nebo peníze z kreditní karty, musí tyto částky včas vrátit. Přitom úročení kontokorentu začíná ihned po přečerpání účtu a není moc výhodné.

Banky nastavují maximální limit, do jaké výše lze účet přečerpat. Jakékoliv přečerpání je penalizováno vysokými úroky nebo pokutami. Kreditní karty sice nabízí bezúročné období, ale pokud nezaplatíte dluh v daném termínu, celkové náklady na půjčku se výrazně zvýší.

Nenechte se zlákat na půjčku vánoční atmosférou a nákupem dárků, o kterých Vánoce nejsou. Raději si předem odkládejte nějaké peníze, aby to v prosinci nemuselo být tak finančně náročné a vy si tak nemuseli zřizovat rychlou, nevýhodnou půjčku.

Máte dluhy? Nevíte kolik a kde, aneb jak zjistit, kde mám dluhy? Poradíme vám!

Je klíčové řešit dluhy bez odkladu

Pro ty, kdo se ocitnou ve finanční tísni kvůli nevýhodným půjčkám, je nezbytné hledat řešení ihned. Jednou z možností je oddlužení, které zastavuje probíhající exekuce a vymáhání neuhrazených splátek. Oddlužení nabízí ochranu před věřiteli a exekutory, kteří poté nemohou podnikat právní kroky nebo uskutečňovat exekuce.

Proces a podmínky oddlužení jsou definovány insolvenčním zákonem (odkaz blog***) a může o něj požádat každý dlužník, který splňuje potřebné podmínky a je již se splácením v prodlení. V případě potřeby pomoci s oddlužením, se můžete obrátit na naše odborníky a domluvit si bezplatné poradenství, buď osobně v kanceláři, nebo online.

Nejnovější komentáře

Žádné komentáře.